Nem kezdődhet és nem múlhat el Rákóczi Kupa statisztikai érdekességek nélkül. Íme.
A 47. kupán három mérkőzés is történelmi jelentőségű lesz, jön ugyanis az 50. elődöntő és a 40. döntő. Nem, szó sincs elírásról. A kupa történetében ugyanis az első hét kiírás körmérkőzéses formában dőlt el, majd az 1981-es létszámbővítés után már helyosztókra is sor került, ám ekkor még csak a csoportban azonos helyen végzett csapatok játszottak egymással (keresztbejátszás nélkül) a végső helyezésekért. Az első elődöntőket 1996-ban rendezték. A 47. Rákóczi Kupa tizenharmadik csoportmeccse (amire majd az „A” csoportban kerül sor) pedig a Rákóczi Kupa történetének 950. mérkőzése lesz.
Az elmúlt két évben Orosháza nyerte a kupát, ezzel a Tekó után a békési csapat lett az első, amely legalább kétszer duplázni tudott.
Ami számunkra biztató lehet, hogy a legutóbbi orosházi duplázást követő évben a Tekós fiúk nyakába került az aranyérem. Ezzel most is kiegyeznénk.
Egy másik történelmi adat is erősítheti a Tekós aranyálmokat. A mieink tavaly hatodik helyen végeztek, amire korábban kétszer volt példa a kupa történetében (1988, 2011). Mindkét esetben a mélyrepülést szenzációs felemelkedés követte, ugyanis a Rákóczi 1989-ben és 2012-ben is kupagyőztes lett. Idén ismét bizonyíthatják a fiúk, hogy talpra tudnak állni egy gyengébb szereplés után.
Kevésbé ígér jót, hogy jubileumi évben járunk, ilyen esetben ugyanis még sosem nyert a Tekó. 1980-ban a Szilády, 1990-ben a Vásárosnamény, 2000-ben a Budapest, 2010-ben az Orosháza volt kupagyőztes. A mieinknek ezeken a tornákon három ezüstérem és egy nyolcadik hely jutott.
A mezőnyben egyetlen csapat van, amely az elmúlt három évben egyaránt dobogós helyen zárt, méghozzá a Bibó, amelynek már csak egy aranyérem hiányzik, hogy teljessé tegye éremkollekcióját.
Molnár Csaba együttese tavaly játszotta első fináléját. Megvizsgáltuk, hogy mekkora esély van a duplázásra a statisztikák szerint. Nos, mindössze négy olyan csapat volt, amelyik az első döntőjét követő évben ismét fináléba jutott. Ők a Tekó, a Gyöngyös, a Budapest és a Wattay. A többségnek (konkrétan kilenc korábbi döntősnek) nem sikerült az azonnali ismétlés.
A tavalyi volt az ötödik olyan finálé, amely 2-1-el ért véget. Érdekesség, hogy ilyen eredménynél kiskunhalasi csapat sosem tudott győzni. A halasiak négyszer vesztesen hagyták el a pályát, egy alkalommal pedig nem is volt helyi iskola a döntőben.
A tavalyi volt a huszonkettedik olyan döntő, ahol halasi csapat vidékivel mérte össze erejét. Hogy a hazai pálya (legyen szó a rendező Tekóról vagy a többi halasi iskoláról) előny-e vagy sem, a végeredmény tekintetében vitatható. A halasi iskolák tízszer győztek vidéki csapat ellen, miközben tizenkét alkalommal ezüstérmesként végeztek.
Idén két Tekós játékos nyerheti el a Rákóczi Kupa Örökös Bajnoka címet. Dózsa Bendegúz és Liska Andor eddig egyaránt háromszor szerepeltek a hazai keretben és mivel 2017-ben győztes csapat tagjai voltak, egy negyedik kupaszerepléssel csatlakozhatnak a 31 korábbi Örökös Bajnokhoz.
A Rákóczi Hadnagya Kupán új vándorserleg kerül kiírásra, miután a Felsővárosi tavaly zsinórban harmadszor diadalmaskodott, így végleg elnyerte a második vándorkupát.
A címvédő ráadásul újra ott lesz a fináléban és ő lehet az első olyan csapat, amely zsinórban négyszer tudja megnyerni a sorozatot. Az előzmények alapján ráadásul erre minden esélyük megvan, a Felső ugyanis legutóbbi hat helyosztóját megnyerte a Hadnagyán; 2014-2016 között háromszor lettek bronzérmesek, a legutóbbi három esztendőben pedig aranyérem került a Felsősök nyakába.